Ak kúpite starší dom alebo byt, obvykle je prvou vecou, o ktorú sa snažíte, zbaviť sa vlhkosti. Nepekné mapy na stenách spôsobené vlhkosťou nie sú totiž len estetickým problémom. Vlhkosť vážne ovplyvňuje kvalitu stavebného materiálu, vašu bezpečnosť i zdravie. U detí i dospelých zhoršuje alergie ako i prejavy astmy. Prečítajte si naše tipy a triky ako s ňou bojovať!
Vlhkosť pri daždi a búrke
Materiál použitý pri stavbe domov obsahuje v póroch množstvo vody, ktorá závisí od samotných vlastností materiálu. Vlhkosť stien priamo ovplyvňuje kvalitu stavebného materiálu. Častokrát sa prejavuje rôznymi mapami na zasiahnutých miestach a vydúvaním omietky, čo sa prejaví aj na zvýšení nákladov na bývanie. Prvým dôležitým krokom je identifikovať príčiny jej vzniku. Môže za ňou byť zlá izolácia podlahy, zlá izolácia strechy, zlá hydroizolácia múrov či nekvalitne spracovaná vonkajšia fasáda. Ak vám steny a dom vlhnú vždy vtedy, keď sú nepriaznivé poveternostné podmienky, je to možné vyriešiť náterom alebo omietnutím fasády. Vyberte náter, vďaka ktorému voda nebude presakovať do štruktúry materiálu. Na druhej strane je však dôležité, aby omietka prepúšťala malé čiastočky vody a paru.
Zistite, odkiaľ voda do vašich stien preniká
Murivo si obvykle naťahuje vodu zo spodnej časti stavby. Riešenie tohto problému si vyžaduje viac času, pretože nápravou nie je len chemická, ale aj mechanická úprava. Jedným spôsobom je napríklad vytvorenie drenáže. Vytvorí sa škára, do ktorej sa vložia trubice a ich úloha je následne previesť vodu zo stavby. Vytvorili sa vám na stenách malé ložiská plesne? Dôvodom môže byť zlá tepelná izolácia, nepostačujúce vetranie, alebo prehrievanie domu. Steny a ich okolie je v tomto prípade nutné zbaviť plesne a dezinfikovať ich pomocou nejakého likvidačného prostriedku (vybrať si ho môžete aj tak, že si prečítate recenzie a hodnotenia, ktorý je najlepší). Jednorazové ošetrenie stien však nestačí, musíte ho ošetriť aj termoizolačnou maliarskou farbou. Po ošetrení steny na ňu ešte naneste farbu do interiéru, ktorá obsahuje ochranu proti plesniam.
Nezabudnite sa chrániť
Keďže práca s odstraňovaním plesní môže byť zdraviu škodlivá, odporúčame vyzbrojiť sa kvalitným ochranným odevom. Rukavice či ochranné okuliare sú dôležité pri manipulácii s kontaminovaným materiálom. Potrebovať budete aj plochý štetec alebo valček mikrofaser na nanášanie spomínaných prípravkov. Najlepšie je však myslieť dopredu na prevenciu. Do domov či bytov je ideálne rozmiestniť pohlcovač vlhkosti, ktorý obsahuje tablety na pohlcovanie vlhkosti v miestnostiach s rozlohou 10 m². Pre rýchlu elimináciu plesní je vhodné využiť produkty v sprejovej forme, ktoré sú skvelými pomocníkmi v boji proti plesniam, hubám či dokonca machom. Využiť ich môžete ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Nákupy na eliminovanie vlhkosti sa vám tak môžu pekne predražiť. Ale ak využijete zľavové kódy, určite vám ostane aj na iné, ďaleko príjemnejšie činnosti pri skrášľovaní a zútulňovaní vášho príbytku.