V poslednom čase LED žiarovky nahrádzajú tie klasické. Prečo je tomu tak asi každý z nás vie. Sú úspornejšie a svietia silnejšie. LED žiarovky sú vyrábané v rôznych typoch a tvaroch. Aký je rozdiel medzi „bielou“ a „žltou“ farbou, inak povedané teplou a neutrálnou bielou, ktoré žiarovky produkuj a ako si vybrať správne? Čítajte pozorne.
Teplota farby sa určuje v Kelvinoch /K/ a je v rozmedzí od 1000K (veľmi červená) až k 10 000K (veľmi modrá). Životnosť rôznych LED žiaroviek sa blíži k 50 000 hodinám (niektorí výrobcovia udávajú až 100 000 hodín) a nie sú nijak ovplyvňované počtom spínacích cyklov. Farba svetla a jeho intenzita je častou témou hlavne ak sa bavíme o svetelnom znečistení. U nás sa to týka najmä nášho hlavného mesta. Ak sa jedná o ubytovanie v Bratislave, je dobré zvážiť aj to.
Teplá biela (žltá) farba
Takéto žiarovky sa najčastejšie vyrábajú v rozpätí od 2700°K do 3200°K. Farba takejto žiarovky nám pripomína klasické žiarovky. Má príjemne hrejivý žltkavý nádych a predmety pri tomto svetle pôsobia mäkko, priestory útulne a osoby majú prirodzenú farbu. Práve preto sa táto žiarovka používa do izieb, kde sa chcete cítiť príjemne alebo chcete navodiť intímnejšiu, pokojnú atmosféru. Najčastejšie sa s ňou stretneme v spálňach, hosťovských izbách, obývačkách a detských izbách.
Studená biela (biela) farba
Má biele, ostré svetlo (4000 – 4500°K) bez žltastého či modrastého nádychu. Predmety ňou osvetlené majú chladnejší nádych, pokožka ľudí stráca príjemný teplý odtieň. Používa sa do miestností s technickým zameraním respektíve do takých, kde je potrebná dobrá viditeľnosť – kuchyňa, kancelária, kúpeľňa, ale aj izby v ktorých čítate. Keď čítate pri takomto svetle kniha bude mať krásnu čitateľnú bielu farbu a nie žltú.
Je dobré sa v prvom rade zamyslieť kde bude žiarovka umiestnená a aký bude jej účel. Spektrum bielej je široké. Pri hodnote 3000 Kelvinov je svetlo žlté, a pri 5000 Kelvinov už modrasté. Odlišná farebná teplota spôsobuje odlišné osvetlenie a odlišnú viditeľnosť. Každá vlnovú dĺžka produkuje odlišné farby pre ľudské oko od pomarančovej, žltej, zelenej, modrej, modro-fialovej až po fialovú. Citlivosť oka sa mení spolu s vlnovou dĺžkou.
Foto: ilustračné