Vedeli ste, že vaše zdravie zo 60 % ovplyvňuje váš spôsob života a z 25 % prostredie, v ktorom žijete? 25 % nie je málo. Práve preto by ste mali venovať pozornosť vnútornému prostrediu, v ktorom žijete – strávite v ňom totiž až 90 % svojho života.
Teplota a vlhkosť sú dôležité
Ako sa prejaví to, že žijete v nezdravom prostredí? Medzi najčastejšie prejavy pobytu v zdravotne závadnom byte alebo dome patria podráždené oči, vysušené sliznice, pocit upchatého nosa, bolesť v krku, suchá pokožka, bolesti hlavy, únava, porucha koncentrácie a mnoho ďalších. Mali by sme preto brať do úvahy všetky faktory ovplyvňujúce kvalitu bývania už pri jeho návrhu, prípadne následnej rekonštrukcii. Je dôležité, aby vo vašom bývaní bola dostatočná zvuková izolácia, stabilná vnútorná teplota medzi 18 a 22 stupňov, vlhkosť od 40 do 60 %, dostatočný prísun čerstvého vzduchu a aby ste mali priestory dobre osvetlené.
Nepodceňujte omietky a nátery
Prvým dôležitým krokom a pilierom zdravého bývania je určite zateplenie. Zateplenie totiž zabezpečuje príjemnú vnútornú teplotu a zároveň stabilnú relatívnu vlhkosť. Chráni vás tiež pred plesňami. Druhým krokom k zdravému bývaniu sú zdravé vnútorné omietky – ak si napríklad natriete steny minerálnymi vápennými omietkami, dokážu zo vzduchu absorbovať vlhkosť a v prípade potreby ju potom opäť vydať naspäť do prostredia. Nezabúdajte vetrať, pretože čistý vnútorný vzduch a jeho dostatočná výmena je pre zdravie veľmi dôležitá.
Odhlučnenie pomôže
Už pri projektovaní domu myslite na ďalšiu dôležitú vec – ochranu pred hlukom. Zvuk sa obvykle najviac šíri v pevnom materiály alebo vzduchom, konštrukcie teda skúste vyberať tak, aby vám pomohli redukovať nadmerný hluk. Proti hluku z ulice vám opäť trochu pomôže zateplenie a tiež masívne materiály, pretože platí, že čím väčšia hmotnosť, tým menej hluku. Aj v byte sa dá zbytočnému hluku zabrániť akustickou izoláciou v podobe akustickej priečky či napríklad zaveseného akustického stropu zo sadrokartónu pre odhlučnenie stropu. Schopnosť utlmiť zvuk z exteriéru majú aj kvalitné okná a vstupné dvere. A myslite aj na škodliviny, preto radšej používajte ekologické a minerálne materiály. Výrobky z takých materiálov sú obvykle označené certifikátmi, takže ich podľa toho ľahko spoznáte.